«Тільки тоді станеш людиною,
коли
навчишся бачити людину в іншому»
В.Г.Короленко і Україна.
Сюжет повісті «Сліпий музикант»
Мета
уроку:
- ознайомити учнів із окремими фактами життєвої і творчої біографії письменника, з його сприйняттям України,творами письменника на українську тематику;
- розкрити роль України в долі і творчості митця ;
- розвивати творчі здібності, усне мовлення,логічне мислення,навички аналізу художнього тексту,вміння висловлювати свої думки та аргументувати їх;
- виховувати почуття гуманізму, людяності, відповідальності за свої вчинки; патріотизму,розуміння справжніх життєвих цінностей; любов до рідної землі, гордість за неї.
Письменник має бути
передусім
людиною.
В.Короленко
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ.
ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
СЛАЙД
Звучить «Місячна соната» Л.Бетховена
Вчитель:
Прекрасна мелодія… А чи знаєте ви,що написаний твір композитором,що втратив
слух…Чи задумувались ви,скільки людей з фізичними вадами живе поряд з нами?
Понад
500 мільйонів осіб у світі є інвалідами в силу тих чи інших обставин.
Бесіда:
-
З якими проблемами
зіштовхуються люди з обмеженими можливостями?
( жорстокість,зневага, приниження,
працевлаштування,освіта…)
! А саме люди з обмеженими можливостями мають
високий розумовий потенціал.
-
Що,на вашу думку, для них
найстрашніше? (стати тягарем,
самотність, неможливість здійснити мрію,відчути себе непотрібними..)
-
Що ви б порадили таким
людям? (не здаватися,не втрачати
віру,надію,бути цілеспрямованими,впертими в досягненні мети….)
!
Єдине,чого не знає людина – межі своєї сили.
-
Чи є у таких людей шанс в
житті?
-
Що потрібно,щоб люди з
обмеженими можливостями змогли самореалізуватись,знайти себе, зрозуміти своє
призначення? (підтримка рідних,розуміння,сприяння владних структур, освіта,
улюблена робота….)
СЛАЙД
Перегляд відеоролика
Отже,ви
побачили,що фізична вада – не вирок! Кожен з цих людей – гідний приклад для
наслідування, кожен з них – унікальна
особистість, цікава і неповторна…
Ти
знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.
ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І
ЗАВДАНЬ УРОКУ
На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з
письменником, який у своїй творчості звернувся до теми сліпих людей.
СЛАЙД
Володимир Галактіонович Короленко. Російський письменник українського
походження, журналіст, критик, суспільний діяч. Народжений на українській
землі,він вважав себе сином трьох народів: українського, російського і
польського.
Ми
познайомимось з основними фактами біографії митця,його творами,поговоримо про
роль України в долі і творчості
Короленка Розпочнемо роботу над повістю «Сліпий музикант», спробуємо
зрозуміти,яким бачив світ він сам письменник і його герої.
СЛАЙД
Запис в зошити теми і
епіграфів
ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.
Знайомство з життєвим і
творчим шляхом В.Короленка.
Завдання: заповнити інформаційні картки.
СЛАЙД
Вчитель: У
Полтаві, на тихій вуличці,вдалині від людського гамору і шуму, стоїть маленький
будиночок,що потопає у буйній зелені старого саду.Високі східці ведуть на
веранду, а потім – усередину будинку.Затишна вітальня зі старовинним
годинником,який відлічує невблаганний час.Спокій і тиша панують тут.
Усі полтавці знають цей будинок і називають
«домом Короленка»
СЛАЙД
1-й учень – біограф: Народився
Володимир Короленко у Житомирі в сім’ї судді. Дитячі і юнацькі роки провів на
Волині.
СЛАЙД
Батько,
Галактіон Короленко, походив з козацького роду. Суворий і замкнутий, але разом
з тим непідкупний і справедливий, він мав великий вплив на формування світогляду
сина.
Учень – Короленко: Мій
батько завжди був для мене прикладом: чесний .справедливий. ніколи не брав
приношень. Не було такої сили,яка б примусила суддю покривити душею проти
совісті і закону.Одного разу він засудив навіть графа.
СЛАЙД
2–й учень – біограф: Мама – Евеліна Скуревич,відзначалася чесністю,
людяністю,шанобливим ставленням до людей. Діти Короленків завжди відчували
любов, турботу, «захист і оборону таких
рідних і сильних» людей. Саме батьки
навчили їх любити природу і сприймати її « як храм,прикрашений до свята»,виховували
в їхніх серцях милосердя і співчуття до
знедолених та убогих, справедливість,повагу
до людей.
3-й учень – біограф: Хлопчик
ріс допитливим і кмітливим. Його дитяча пам’ять увібрала
казки,бувальщини,розповіді про минуле…Закарбовувались у дитячій пам’яті і
суворі враження навколишньої дійсності.
СЛАЙД
4-й
учень – біограф: Розпочинав навчання
майбутній письменник у Житомирській
гімназії, а після смерті батька продовжив освіту у гімназії Рівного. Пізніше
доля привела юнака у Петербурзький технологічний інститут, який
через матеріальні труднощі він
змушений був залишити і перейти на стипендію
в Петровську лісову академію в Москві.
Учень – Короленко:
З жорстоким і безправним
режимом я зустрівся ще під час навчання в гімназії: муштра,грубощі,насилля,побиття учнів різками Ще більше несправедливості
побачив після смерті батька,коли сім’ї довелося боротись з нестатками. У моєму
серці росли прагнення справедливості і бажання допомогти бідним і знедоленим. Я
став активним учасником студентських заворушень.
СЛАЙД
5-й учень – біограф: Саме
за це Короленко був виключений з академії і висланий у провінцію під нагляд
поліції.
СЛАЙД
Згодом
знову арешт і 6 років заслань.
СЛАЙД
Останній термін письменник відбував у Якутії
за відмову присягнути на вірність царю Олександру ІІІ. Тюрми,
арешти,вагони,камери для каторжників….
Але
випробовування лише загартовували і
давали багатий досвід,створювали письменника,перед яким схилиться вся Росія.
СЛАЙД
Учень – Короленко:
З 1885 року мені дозволили
оселитися в Нижньому Новгороді. Це був найщасливіший період в моєму житті,
СЛАЙД
адже
після повернення з заслання я одружився з коханою жінкою і почав писати.
СЛАЙД
Учень – біограф:
З – під пера В.Короленка
виходять збірки нарисів і оповідань, повісті «Діти
підземелля», «Сліпий музикант». Він багато подорожує Росією, особливо по
Кавказу і Криму; відвідує всесвітню виставку в Чікаго. Результатом цієї поїздки
стала повість «Без язика».
Вчитель: Чи Володимир Короленко відомий лише,як
письменник?
-
Ні, він відомий також і як
літературний критик. І як редактор журналу «Російське багатство».
Робота з
підручником стор.155
Не менш
значущою….
Учень-літературознавець:
Виступи В. Короленка в пресі стали значним явищем
у суспільному житті й одночасно яскравими віхами його творчої біографії. Саме
він і Л.Толстой привернули увагу громадськості до голодомору 1891–1892 рр.
(цикл нарисів «У голодний рік»). Володимир Галактіонович виступив на захист
цілого народу (вотяків) від огульного й наклепницького звинувачення у вбивстві
людини (під час ритуалу), опублікувавши серію статей під рубрикою «Мултанська
справа». Його викривальна промова в суді приголомшила всіх. Після чотирьох
років бюрократичної тяганини несправедливий вирок було скасовано.
КОРОЛЕНКО І УКРАЇНА
Вчитель:
майже 30 років прожив Короленко далеко від України,та завжди пам’ятав рідну
землю.Проживаючи в Росії,намагався налагодити побут за батьківськими
традиціями.
СЛАЙД
1-й учень – літературознавець: В
1900 р.Короленко переїздить до Полтави,куди завжди прагнув повернутись.
2-й учень – літературознавець: Йому
надзвичайно близькі місця,де пройшли дитячі і юнацькі роки – Житомир. Рівне..
3-й учень – літературознавець: В багатьох містах України іменем Короленка
називають вулиці,школи,вузи,бібліотеки.
1-й учень – літературознавець: А у
Житомирі і Рівному відкрито будинки – музеї. Та я думаю,краще про свої враження
від України може сказати сам автор..
Складання асоціативного куща
Учень – Короленко: Мальовнича,квітуча земля дитинства… Мене вабила « м’яка,виразна, сильна і багата
українська мова, я любив поезії
Шевченка, знав і цінував народну творчість.. Пам’ятаю,як малим,забившись
у куточок, любив слухати українські казки,які часто розповідав кучер батька,
або сусідка,яка вечорами забігала на вогник. А особливо я любив українську
природу і пісню…
Звучить пісня «Ніч яка місячна…»
2-й
учень – літературознавець: У Полтаві Короленко зближається з видатними
діячами української культури Панасом Мирним, Михайлом Коцюбинським,Іваном
Тобілевичем,цікавиться історичним минулим,не залишається байдужим до всього, що
відбувається.
3-й учень – літературознавець: Українська
тематика знайшла відлуння у таких творах письменника, як : «Історія мого
сучасника», «Діти підземелля,» «Без язика», «Ліс шумить», «Сліпий музикант».
СЛАЙД
Вчитель:
В.Г.Короленко назавжди залишився в Україні, а Україна живе у його творах. Одним
з кращих є повість «Сліпий музикант».
СЛАЙД
Учень – літературознавець: У
повісті відображені спогади В. Короленка про матір (не випадково героїню звати
Евеліна), а також перебування на Волині,
Житомирщині, Рівненщині, відвідування Почаївської лаври та Саровського
монастиря (на Тамбовщині). Твір уперше з'явився в газеті «Русские
ведомости» 1886 p
СЛАЙД
СЛОВНИКОВА РОБОТА
Вчитель: Ми
сказали,що жанр твору – повість,та сам автор визначив жанр як «етюд», що в
перекладі з французької означає «дослідження».
-
Як ви думаєте,що ж
досліджує автор? ( Становлення особистості,історію сліпонародженого хлопчика,його шлях до
відкриття світу).
СЛАЙД
Це
повість про духовне випробування людини, яка має знайти себе,сенс свого
існування серед людей.
СЛАЙД
БЕСІДА ЗА ТВОРОМ
-
Яке враження справила
повість?
-
Де відбуваються події? (на заході сучасної України й охоплює період приблизно
з кінця 1860-х до початку 1880-х років).
-
В якій сім’ї народився
хлопчик?(Батько Петра
Попельського був багатим поляком, сільським поміщиком, а мати, Ганна Михайлівна
(уроджена Яценко), і дядько, Максим (брат матері), належали до малоросійського
роду (тобто походили з Центральної України). Отже, у родині Попельських
переплелися польська й українська лінії.
-
-
Що відомо про Петруся?( Дитина народилася сліпою. Хто винен у її
нещасті? Ніхто! Тут не тільки не було й тіні чиєїсь «злої волі», але навіть
сама причина нещастя крилася десь у глибині таємничих і складних процесів
життя.)
-
Хто відіграв важливу роль у долі і вихованні
хлопчика?( Не знати, що вийшло б
згодом із хлопчика, який через своє нещастя схильний був до безпредметної
озлобленості й у якому все оточення намагалося розвинути егоїзм1, коли б
химерна доля та австрійські шаблі не приневолили дядю Максима осісти в селі, у родині сестри).
РОЛЬОВА ГРА
Завдання: Що хотів дати зрозуміти сестрі дядько Максим?
— Цей малий, — сказав він, пускаючи кільце за кільцем, — буде ще більше
нещасніший, ніж я. Краще б йому не родитися.
Молода
жінка низько схилила голову, і сльоза впала на її вишивання.
—
Жорстоко нагадувати мені про це,
Макс,
— сказала вона тихо, — нагадувати без цілі...
— Я
кажу тільки правду, — відповів Максим. — У мене немає ноги й руки, та є очі. У
малого немає очей, згодом не буде ні рук, ні ніг, ні волі...
— Чому
ж?
— Зрозумій
мене, Ганно, — сказав Максим лагідніше. — Я не став би дарма говорити тобі
жорстокі речі.
-
В чому полягала небезпека такої поведінки матері?
-
Який спосіб виховання Петруся запропонував Максим? ( самостійне пізнання світу).
МЕЛОДІЯ СОПІЛКИ
-
Чому тільки що прозвучала
сопілка? ( Музика Йохима, укр.мелодії відкрили Петрусеві нове розуміння світу,живу,проникнуту справжніми почуттями,музику).
ВІДЕОФРАГМЕНТ 1
-
Якими бачить Петро
сліпонароджених людей? ( нікому не потрібні,озлоблені, злі…)
-
Чи погоджуєтесь ви з цією
думкою? Чому?
-
- Як ви розумієте слова
Евеліни: «У кожної людини, панове, свій шлях у житті»?
-
Чи знайшли свій шлях Петро
і Евеліна?
Варіант відповіді: так, Евеліна
присвятила себе Петру. А він з її допомогою,з допомогою дядька Максима,Йохима ,
по-іншому подивився на життя,на свою сліпоту,знайшов мету,яка допомогла
зрозуміти світ, себе, сенс існування
ВІДЕОФРАГМЕНТ 2
Вчитель: Уривок із передмови до збірочки поезій «Сік дикої
груші» сліпої львівської поетеси Тетяни
Фролової, яка вже декілька разів зустрічалася з учнями нашої школи:
«Бачити світ… це не для мене. Власне не зовсім
для мене. Бо я сліпа.Очима я не можу побачити сонце, небо, квіти і дику грушу.
Очима – ні. Я світ бачу серцем, всім своїм єством, вбираю його, причащаюся від
його краси і за все дякую Богу: і за квітку, і за травину, за пташиний спів і
за те, що я здатна все це відчути, немов і справді побачими».
Який висновок ви можете зробити після
прочитаного і почутого ?
V.ПІДСУМОК УРОКУ
Робота в парах: Створення
сенканів про письменника:
Короленко
інтелігентний, співчутливий;
працює, розуміє, поважає.
Вчить боротися за своє щастя.
Гуманіст
-Які проблеми піднімає В.Короленко в повісті?(Виховання; формування позитивної життєвої позиції;
пошуку сенсу життя; співчуття людському горю; ставлення до людей з обмеженими
можливостями; вибору:змиритися або
кинути виклик долі?)
-Чого вчить твір?(Бути милосердними до оточуючих, людяними,
терпимими до людського страждання та як прожили гідне і повноцінне життя.)
«Займи позицію»
-Чи
вважаєте ви повість актуальною?
«Мікрофон»
(відповіді діти пишуть на сердечках і викладають панно)
На сьогоднішньому уроці я…
Вчитель: Це серце
символізує любов,добро,милосердя,надію…Я бажаю кожному з вас
миру,любові,милосердя,бажаю бути маяками,які несуть надію,добро…
Твори добро – хай і не зрозуміють…
Даруй
добро, якщо і не вернеться!!!
Посій
добро і там, і тут - не всі це вміють…
Посій!!!
Хай воно кожного торкнеться!!!
Твори
добро не для чогось…
А
від сердечної чистоти!!!
І
якщо злом відплатить хтось –
Перед
Богом чистий не він, а Ти!!!
СЛАЙД
VI.ДОМАШНЄ
ЗАВДАННЯ:
1гр.: написати твір – мініатюру «Що таке щастя?»;
2 гр.: виписати цитати до характеристики образу Петра;
3 гр.: намалювати ілюстрації до твору.
Закінчити заповнення карток – інформаторів.