субота, 14 березня 2015 р.

В.Короленко "Сліпий музикант"



                          «Тільки тоді станеш людиною,
                    коли навчишся бачити людину в іншому»
                                              В.Г.Короленко і Україна.
                                        Сюжет повісті «Сліпий музикант»
Мета уроку:
  •  ознайомити учнів із окремими фактами життєвої і творчої біографії   письменника, з його сприйняттям України,творами письменника на українську тематику;
  •  розкрити роль України в долі і творчості  митця ;
  •   розвивати творчі здібності, усне мовлення,логічне мислення,навички аналізу художнього тексту,вміння висловлювати свої думки та аргументувати їх;
  •  виховувати почуття гуманізму, людяності, відповідальності за свої вчинки; патріотизму,розуміння справжніх життєвих цінностей; любов до рідної землі, гордість за неї.
             
                                                                                               Письменник має бути
                                                                                                  передусім людиною.
                                                                                                                      В.Короленко
                                                    ХІД УРОКУ
 І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
ІІ. ПІДГОТОВКА ДО СПРИЙНЯТТЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
СЛАЙД
Звучить «Місячна соната» Л.Бетховена
Вчитель: Прекрасна мелодія… А чи знаєте ви,що написаний твір композитором,що втратив слух…Чи задумувались ви,скільки людей з фізичними вадами живе поряд з нами?
Понад 500 мільйонів осіб у світі є інвалідами в силу тих чи інших обставин.
Бесіда:
-         З якими проблемами зіштовхуються люди з обмеженими можливостями?
( жорстокість,зневага, приниження, працевлаштування,освіта…)

! А саме люди з обмеженими можливостями мають високий розумовий потенціал.

-         Що,на вашу думку, для них найстрашніше? (стати  тягарем, самотність, неможливість здійснити мрію,відчути себе непотрібними..)
-         Що ви б порадили таким людям?  (не здаватися,не втрачати віру,надію,бути цілеспрямованими,впертими в досягненні мети….)
! Єдине,чого не знає людина – межі своєї сили.
-         Чи є у таких людей шанс в житті?

-         Що потрібно,щоб люди з обмеженими можливостями змогли самореалізуватись,знайти себе, зрозуміти своє призначення? (підтримка рідних,розуміння,сприяння владних структур, освіта, улюблена робота….)
СЛАЙД
Перегляд  відеоролика
Отже,ви побачили,що фізична вада – не вирок! Кожен з цих людей – гідний приклад для наслідування, кожен з них – унікальна  особистість, цікава і неповторна…

Ти знаєш, що ти — людина?
Ти знаєш про це чи ні?
Усмішка твоя — єдина,
Мука твоя — єдина,
Очі твої — одні.

ІІІ.ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ І ЗАВДАНЬ УРОКУ
На сьогоднішньому уроці ми познайомимось з письменником, який у своїй творчості звернувся до теми сліпих людей.
СЛАЙД
        Володимир Галактіонович Короленко. Російський письменник українського походження, журналіст, критик, суспільний діяч. Народжений на українській землі,він вважав себе сином трьох народів: українського, російського і польського.
 Ми познайомимось з основними фактами біографії митця,його творами,поговоримо про роль України в долі і творчості  Короленка Розпочнемо роботу над повістю «Сліпий музикант», спробуємо зрозуміти,яким бачив світ він сам письменник  і його герої.

СЛАЙД
Запис в зошити теми і епіграфів

ІV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1.     Знайомство з життєвим і творчим шляхом В.Короленка.
Завдання: заповнити інформаційні картки.
СЛАЙД
Вчитель: У Полтаві, на тихій вуличці,вдалині від людського гамору і шуму, стоїть маленький будиночок,що потопає у буйній зелені старого саду.Високі східці ведуть на веранду, а потім – усередину будинку.Затишна вітальня зі старовинним годинником,який відлічує невблаганний час.Спокій і тиша панують тут.
   Усі полтавці знають цей будинок і називають «домом Короленка»
СЛАЙД
1-й учень – біограф:  Народився Володимир Короленко у Житомирі в сім’ї судді. Дитячі і юнацькі роки провів на Волині.
СЛАЙД
Батько, Галактіон Короленко, походив з козацького роду. Суворий і замкнутий, але разом з тим непідкупний і справедливий, він  мав великий вплив на формування світогляду сина.
Учень – Короленко:      Мій батько завжди був для мене прикладом: чесний .справедливий. ніколи не брав приношень. Не було такої сили,яка б примусила суддю покривити душею проти совісті і закону.Одного разу він засудив навіть графа.
СЛАЙД
2–й учень – біограф: Мама – Евеліна Скуревич,відзначалася чесністю, людяністю,шанобливим ставленням до людей. Діти Короленків завжди відчували любов, турботу, «захист і оборону таких  рідних і сильних» людей. Саме батьки  навчили їх любити природу і сприймати її « як храм,прикрашений до свята»,виховували в їхніх серцях  милосердя і співчуття до знедолених та убогих, справедливість,повагу  до людей.
3-й учень – біограф:  Хлопчик ріс допитливим і кмітливим. Його дитяча пам’ять увібрала казки,бувальщини,розповіді про минуле…Закарбовувались у дитячій пам’яті і суворі враження навколишньої дійсності.
СЛАЙД
4-й учень – біограф: Розпочинав навчання майбутній письменник  у Житомирській гімназії, а після смерті батька продовжив освіту у гімназії Рівного. Пізніше доля привела юнака у Петербурзький технологічний інститут,  який  через матеріальні труднощі  він змушений був залишити і перейти на стипендію  в Петровську лісову академію в Москві.
Учень – Короленко:  З жорстоким і безправним режимом я зустрівся ще під час навчання в гімназії: муштра,грубощі,насилля,побиття  учнів різками Ще більше несправедливості побачив після смерті батька,коли сім’ї довелося боротись з нестатками. У моєму серці росли прагнення справедливості і бажання допомогти бідним і знедоленим. Я став активним учасником студентських заворушень.
СЛАЙД
5-й учень – біограф:    Саме за це Короленко був виключений з академії і висланий у провінцію під нагляд поліції.  
СЛАЙД
Згодом знову арешт і 6 років заслань.
СЛАЙД
 Останній термін письменник відбував у Якутії за відмову присягнути на вірність царю Олександру ІІІ. Тюрми, арешти,вагони,камери для каторжників….
Але випробовування лише загартовували  і давали багатий досвід,створювали письменника,перед яким схилиться вся Росія.
СЛАЙД
Учень – Короленко:  З 1885 року мені дозволили оселитися в Нижньому Новгороді. Це був найщасливіший період в моєму житті,
СЛАЙД
адже після повернення з заслання я одружився з коханою жінкою і  почав писати.
СЛАЙД
Учень – біограф:  З – під пера В.Короленка виходять збірки нарисів і оповідань,  повісті «Діти підземелля», «Сліпий музикант». Він багато подорожує Росією, особливо по Кавказу і Криму; відвідує всесвітню виставку в Чікаго. Результатом цієї поїздки стала повість «Без язика».
Вчитель:  Чи Володимир Короленко відомий лише,як письменник?
-         Ні, він відомий також і як літературний критик. І як редактор журналу «Російське багатство».

 Робота з підручником стор.155
 Не менш значущою….

Учень-літературознавець:
Виступи В. Короленка в пресі стали значним явищем у суспільному житті й одночасно яскравими віхами його творчої біографії. Саме він і Л.Толстой привернули увагу громадськості до голодомору 1891–1892 рр. (цикл нарисів «У голодний рік»). Володимир Галактіонович виступив на захист цілого народу (вотяків) від огульного й наклепницького звинувачення у вбивстві людини (під час ритуалу), опублікувавши серію статей під рубрикою «Мултанська справа». Його викривальна промова в суді приголомшила всіх. Після чотирьох років бюрократичної тяганини несправедливий вирок було скасовано.

КОРОЛЕНКО І УКРАЇНА
Вчитель: майже 30 років прожив Короленко далеко від України,та завжди пам’ятав рідну землю.Проживаючи в Росії,намагався налагодити побут за батьківськими традиціями.
СЛАЙД
1-й учень – літературознавець:  В 1900 р.Короленко переїздить до Полтави,куди завжди прагнув повернутись.
2-й учень – літературознавець:  Йому надзвичайно близькі місця,де пройшли дитячі і юнацькі роки – Житомир. Рівне..
3-й учень – літературознавець: В багатьох містах України іменем Короленка називають  вулиці,школи,вузи,бібліотеки.
1-й учень – літературознавець:  А у Житомирі і Рівному відкрито будинки – музеї. Та я думаю,краще про свої враження від України може сказати сам автор..

Складання асоціативного куща

Учень – Короленко:   Мальовнича,квітуча  земля дитинства…  Мене вабила « м’яка,виразна, сильна і багата українська мова, я любив поезії  Шевченка, знав і цінував народну творчість.. Пам’ятаю,як малим,забившись у куточок, любив слухати українські казки,які часто розповідав кучер батька, або сусідка,яка вечорами забігала на вогник. А особливо я любив українську природу і пісню…
Звучить пісня «Ніч яка місячна…»
2-й учень – літературознавець:  У Полтаві Короленко зближається з видатними діячами української культури Панасом Мирним, Михайлом Коцюбинським,Іваном Тобілевичем,цікавиться історичним минулим,не залишається байдужим до всього, що відбувається.
3-й учень – літературознавець:  Українська тематика знайшла відлуння у таких творах письменника, як : «Історія мого сучасника», «Діти підземелля,» «Без язика», «Ліс шумить», «Сліпий музикант».
СЛАЙД
Вчитель: В.Г.Короленко назавжди залишився в Україні, а Україна живе у його творах. Одним з кращих є повість «Сліпий музикант».
СЛАЙД
Учень – літературознавець:  У повісті відображені спогади В. Короленка про матір (не випадково героїню звати Евеліна),  а також перебування на Волині, Житомирщині, Рівненщині, відвідування Почаївської лаври та Саровського монастиря (на Тамбовщині). Твір уперше з'явився в газеті «Русские
ведомости» 1886 p
СЛАЙД
СЛОВНИКОВА РОБОТА
Вчитель: Ми сказали,що жанр твору – повість,та сам автор визначив жанр як «етюд», що в перекладі з французької означає «дослідження».
-         Як ви думаєте,що ж досліджує автор? ( Становлення особистості,історію  сліпонародженого хлопчика,його шлях до відкриття світу).
СЛАЙД
Це повість про духовне випробування людини, яка має знайти себе,сенс свого існування серед людей.
СЛАЙД
БЕСІДА ЗА ТВОРОМ
-         Яке враження справила повість?

-         Де відбуваються події? (на заході сучасної України й охоплює період приблизно з кінця 1860-х до початку 1880-х років).

-         В якій сім’ї народився хлопчик?(Батько Петра Попельського був багатим поляком, сільським поміщиком, а мати, Ганна Михайлівна (уроджена Яценко), і дядько, Максим (брат матері), належали до малоросійського роду (тобто походили з Центральної України). Отже, у родині Попельських переплелися польська й українська лінії.
-          
-         Що відомо про Петруся?( Дитина народилася сліпою. Хто винен у її нещасті? Ніхто! Тут не тільки не було й тіні чиєїсь «злої волі», але навіть сама причина нещастя крилася десь у глибині таємничих і складних процесів життя.)

-          Хто відіграв важливу роль у долі і вихованні хлопчика?( Не знати, що вийшло б згодом із хлопчика, який через своє нещастя схильний був до безпредметної озлобленості й у якому все оточення намагалося розвинути егоїзм1, коли б химерна доля та австрійські шаблі не приневолили дядю Максима осісти в селі, у родині сестри).

РОЛЬОВА ГРА
Завдання: Що хотів дати зрозуміти сестрі дядько Максим?
— Цей малий, — сказав він, пускаючи кільце за кільцем, — буде ще більше нещасніший, ніж я. Краще б йому не родитися.
Молода жінка низько схилила голову, і сльоза впала на її вишивання.
— Жорстоко нагадувати мені про це,
Макс, — сказала вона тихо, — нагадувати без цілі...
— Я кажу тільки правду, — відповів Максим. — У мене немає ноги й руки, та є очі. У малого немає очей, згодом не буде ні рук, ні ніг, ні волі...
— Чому ж?
— Зрозумій мене, Ганно, — сказав Максим лагідніше. — Я не став би дарма говорити тобі жорстокі речі.
-         В чому полягала небезпека такої поведінки матері?

-         Який спосіб виховання Петруся запропонував Максим? ( самостійне пізнання світу).

МЕЛОДІЯ СОПІЛКИ
-         Чому тільки що прозвучала сопілка? ( Музика Йохима, укр.мелодії відкрили Петрусеві нове розуміння світу,живу,проникнуту справжніми почуттями,музику).

ВІДЕОФРАГМЕНТ 1
-         Якими бачить Петро сліпонароджених людей? ( нікому не потрібні,озлоблені, злі…)

-         Чи погоджуєтесь ви з цією думкою? Чому?

-         - Як ви розумієте слова Евеліни: «У кожної людини, панове, свій шлях у житті»?

-         Чи знайшли свій шлях Петро і Евеліна?

Варіант відповіді: так, Евеліна присвятила себе Петру. А він з її допомогою,з допомогою дядька Максима,Йохима , по-іншому подивився на життя,на свою сліпоту,знайшов мету,яка допомогла зрозуміти світ, себе, сенс існування

ВІДЕОФРАГМЕНТ 2
Вчитель:    Уривок із передмови до збірочки поезій «Сік дикої груші»  сліпої львівської поетеси Тетяни Фролової, яка вже декілька разів зустрічалася з учнями нашої школи:
«Бачити світ… це не для мене. Власне не зовсім для мене. Бо я сліпа.Очима я не можу побачити сонце, небо, квіти і дику грушу. Очима – ні. Я світ бачу серцем, всім своїм єством, вбираю його, причащаюся від його краси і за все дякую Богу: і за квітку, і за травину, за пташиний спів і за те, що я здатна все це відчути, немов і справді побачими».
Який висновок ви можете зробити після прочитаного і почутого ?

V.ПІДСУМОК УРОКУ
Робота в парах:  Створення сенканів про письменника:
Короленко
інтелігентний, співчутливий;
працює, розуміє, поважає.
Вчить боротися за своє щастя.
Гуманіст
-Які проблеми піднімає В.Короленко в повісті?(Виховання; формування позитивної життєвої позиції; пошуку сенсу життя; співчуття людському горю; ставлення до людей з обмеженими можливостями;  вибору:змиритися або кинути виклик долі?)

-Чого вчить твір?(Бути милосердними до оточуючих, людяними, терпимими до людського страждання та як прожили гідне і повноцінне життя.)
«Займи позицію»
-Чи вважаєте ви повість актуальною?
«Мікрофон» (відповіді діти пишуть на сердечках і викладають панно)
На сьогоднішньому уроці я…
Вчитель:  Це серце символізує любов,добро,милосердя,надію…Я бажаю кожному з вас миру,любові,милосердя,бажаю бути маяками,які несуть надію,добро…

Твори добро – хай і не зрозуміють…
Даруй добро, якщо і не вернеться!!!
Посій добро і там, і тут - не всі це вміють…
Посій!!! Хай воно кожного торкнеться!!!
Твори добро не для чогось…
А від сердечної чистоти!!!
І якщо злом відплатить хтось –
Перед Богом чистий не він, а Ти!!!

СЛАЙД

VI.ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ:

1гр.: написати твір – мініатюру «Що таке щастя?»;
2 гр.: виписати цитати до характеристики образу Петра;
3 гр.: намалювати ілюстрації до твору.

Закінчити заповнення карток – інформаторів.